aktiviteler

Bağlardan gelen…Bozcaada bir üzüm ve şarap adası. Dolayısıyla buradan üzümle ilgili alışveriş yapmanız yerinde olacaktır. Her üzümün hasadı farklı tarihlerde oluyor. Dolayısıyla yaz boyunca her dönem kasa kasa üzümler ada merkezinde ya da yol kenarlarında satılıyor. İlk olarak(Ağustos başı) adanın ünlü beyaz Çavuş üzümü çıkıyor ve yaklaşık iki hafta sürüyor mevsimi. Daha sonra çıkan hoş kokulu kırmızı Kardinal, çok daha uzun süre tezgahlardaki yerini koruyor. Üzüm her türlü değerlendiriliyor. Şarap dışında kurutulmuş üzüm, üzüm suyu, pekmez, sirke, salamura asma yaprağı, üzüm reçeli bağlardan sağlanan diğer ürünler.

Yöresel…Adanın domates reçeli çok ünlü. Rum asıllı bir adalı aile tarafından uzun yıllardır üretilen reçelinin adı adaya özdeşleşmiş neredeyse. Özel bir domates cinsinden yapılıyor ve içine badem konuluyor. Kekik adada bol bulunan bir bitki. Yürüyüşe çıktığınızda bol bol alacaksınız kokusunu. Tezgahlarda kurutulmuş olarak satılıyor. Adada azda olsa arıcılıkla uğraşılıyor ve florasındaki bol kekikten dolayı ortaya çıkan bal kekik balı oluyor. Kekik balı hoş aromasıyla değerli bir bal, bulursanız kaçırmayın!
Her Çarşamba adada açık meyve-sebze pazarı kuruluyor. Daha çok Çanakkale’nin köylerinden gelen taze sebze-meyveler, ev yapımı baklagiller, salça, zeytinyağı, yumurta bu açık pazarda bulabileceğiniz yöresel ürünler.Adada sıkça rastlayacağınız keçiler ise bu bölgeye özel keçi peynirinin kaynağı. Gelincik Şerbeti, bir kafenin Bozcaada’ya kattığı bir lezzet. Mayıs ayında toplanan gelinciklerle yapılıyor. Konsantre halini cam şişelerde satın alabilirsiniz.

Hediyelik…Bozcaada’nın kendine özgü hediyelik eşya dükkanları bulunuyor. Buralarda daha çok el işçiliğine dayalı ürünler sergileniyor. Seramik işçiliğinin özgün örnekleri, bez bebekler, etnik kıyafetler, tasarım takılar dikkat çekiyor. Üzüm, şarap, rüzgar gülleri hediyelik eşyalarda kullanılan başlıca konular oluyor. Hatta sadece üzüm-şarap konulu aksesuarlar ve takılar satan bir mağazada bulunuyor adada. Merkezdeki sokak tezgahları arasında bir bölüm kendi tasarladıklarını üretenler ile dikkat çekiyor. Burada adalı seramik sanatçılarının, ressamların, fotoğrafçıların ürünlerini bulmanız mümkün. Sanat Galerileri adalı sanatçıların ürünlerinin sergilendiği ve satıldığı mekanlar.

Ne Yapılır…Yoga dersi alabilirsiniz ya da şarap dersleri… Plajda eğlenceli su sporları yapabilirsiniz. Bisiklet, motor kiralayabilirsiniz. Sanat galerilerini gezebilirsiniz. Seramik dersi alabilirsiniz.

Cennetten bir köşe; Bozcaada

Sahip olduğu tarihi, kültürel ve doğal mirası nesilden nesile aktarmayı başarmış, eşsiz güzellikteki Bozcaada'da tatiliniz dopdolu geçecek...

bozcaada »

Pırıl Pırıl Ada Denizi

Pırıl pırıl denizin karşısında uzanıp kitap okumak isteyebilirsiniz...Ortamın güzelliğine kendinizi kaptırmamak elde değil.

doğa »
WP-Backgrounds Lite by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann 1010 Wien